Team Australia for the 2023 UCI BMX Racing World Challenge

LogoLogoNAT

Each year, the UCI BMX Racing World Challenge brings together thousands of the world’s best amateur riders to compete in their age categories.

In 2023, the Challenge event will be held in Glasgow as part of the multi-discipline mega-festival that is the UCI Cycling World Championships.

Alongside the 121 riders in the ARA Australian Cycling Team, here are the 130 riders who’ll ride for Australia in BMX Challenge.

Girls

  • Ida Ferguson (Ballarat-Sebastopol Cycling Club): 8 Girls
  • Sofia McKenzie (Townsville BMX): 8 Girls
  • Isabella Miller (Satellite City BMX): 8 Girls

  • Penelope Blackwell (Happy Valley BMX): 9 Girls
  • Sienna Downie (Jingili BMX): 9 Girls
  • Lacy Robinson (Karratha BMX): 9 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Harla Sinclair (Frankston BMX): 9 Girls
  • Scarlett Wilson (Castle Hill BMX): 9 Girls

  • Josie Bunt (Rockhampton BMX): 10 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Eva Culley (The Cove BMX): 10 Girls
  • Maggie McDougall (Central Highlands BMX): 10 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Abigail Miller (Satellite City BMX): 10 Girls, Cruiser 12 & Under

  • Paige Cole (Macarthur BMX): 11 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Ivy Rowlands (Castle Hill BMX): 11 Girls
  • Dusty Schroder (Toowoomba BMX): 11 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Millie Srhoj (Southside BMX): 11 Girls

  • Mackenzie Butterfield (Ashmore BMX): 12 Girls, Cruiser 12 & Under
  • Amelie Reid (Mandurah BMX): 12 Girls

  • Isabella Blackwell (Happy Valley BMX): 13 Girls
  • Matilda Guy (Ashmore BMX): 13 Girls
  • Molly Williamson (Redlands BMX): 13 Girls

  • Stephanie Alexander (Knox BMX): 14 Girls
  • Mena Banks (Southside BMX): 14 Girls
  • Holyee-Ann Jackson (Ipswich and West Moreton BMX): 14 Girls, Cruiser 13–16
  • Danica Memery (Casey BMX): 14 Girls
  • Julijana Vrapčenjak (Frankston BMX): 14 Girls

  • Chloe Duncalfe (Ipswich and West Moreton BMX): 15 Girls
  • Alyssa Howat (Westside BMX): 15 Girls

  • Abi Asmus (Nerang BMX): 16 Girls
  • Charlotte Guy (Ashmore BMX): 16 Girls
  • Ava Potter (Harbour City BMX): 16 Girls, Cruiser 13–16
  • Haley Powell (Nerang BMX): 16 Girls
  • Kindle Rapley (Westside BMX): 16 Girls

Women

  • Sophia Asmus (Nerang BMX): 17–24 Women
  • Isabelle Beames (Southern City BMX): 17–24 Women, Cruiser 17–29
  • Danica Pilmer (Southside BMX): 17–24 Women, Cruiser 17–29
  • Ella Thorne (Cockburn BMX): 17–24 Women
  • Cara Wilde (Macarthur BMX): 17–24 Women, Cruiser 17–29

  • Ashleigh Gunn (Townsville BMX): 25+ Women
  • Gemma-Lee Thomas (Castle Hill BMX): 25+ Women, Cruiser 17–29

  • Nicole Thomson (Big Rivers BMX): Masters Women, Cruiser 30–39

  • Sandra Cameron (Penrith BMX): Cruiser 40+
  • Angela Potter (Harbour City BMX): Masters Women, Cruiser 40+
  • Raylene Pruett (Bayside BMX): Masters Women, Cruiser 40+
  • Letitia Weatherhead (Bayside BMX): Masters Women, Cruiser 40+

Letitia Weather BMX Challenge racer for Australia

Boys

  • Lars Blackwell (Happy Valley BMX): 8 Boys
  • Kaden Butterfield (Ashmore BMX): 8 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Harrison Cullen (Cockburn BMX): 8 Boys
  • Raph Cummins (Batemans Bay BMX): 8 Boys
  • Erwan Enguerra (Castle Hill BMX): 8 Boys
  • Leo Mcleod (Mandurah BMX): 8 Boys
  • Callum Ritchie (Frankston BMX): 8 Boys
  • Ryan Williams (Tuggeranong BMX): 8 Boys
  • Asher Wilson (Castle Hill BMX): 8 Boys

  • William Adams (Happy Valley BMX): 9 Boys
  • Memphis Blake (Nerang BMX): 9 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Cordell Daley (Moranbah BMX): 9 Boys
  • Ethan Fenton (The Cove BMX): 9 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Jenson Higham (Mandurah BMX): 9 Boys
  • Anderson Ritchie (Frankston BMX): 9 Boys, Cruiser 12 & Under

  • Jobe Degnan (Penrith BMX): 10 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Carter Dorman (San Remo BMX): 10 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Noah Joyce (Lake Macquarie BMX): 10 Boys
  • Rocky Legg (Mandurah BMX): 10 Boys
  • Memphis Mcleod (Mandurah BMX): 10 Boys
  • Jack Reid (Mandurah BMX): 10 Boys

  • Jayden Bradbrook (Cross Keys BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Koby Butterfield (Ashmore BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Braxton Callaughan (Mandurah BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Hudson Daley (Moranbah BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • William Hartmann (Castle Hill BMX): 11 Boys
  • Luke Patroni (Lake Macquarie BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Jayrell Robinson-Miller (Byford BMX): 11 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Beau Secher (Mackay and District BMX): 11 Boys
  • Brandon Williamson (Townsville BMX): 11 Boys

  • Ashton Arena (Mandurah BMX): 12 Boys
  • Jack Lupton (Castle Hill BMX): 12 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Dylan Secher (Mackay and District BMX): 12 Boys, Cruiser 12 & Under
  • Lucas Zetter (The Cove BMX): 12 Boys, Cruiser 12 & Under

  • Heath Culley (The Cove BMX): 13 Boys
  • Tyler Habel (Park Orchards BMX): 13 Boys
  • Riley Lawrence (The Cove BMX): 13 Boys
  • Oliver Malecek (Ashmore BMX): 13 Boys, Cruiser 13–14
  • Cameron Miller (Wanneroo BMX): 13 Boys
  • Nate Robinson (Karratha BMX): 13 Boys, Cruiser 13–14
  • Harry Rowlands (Castle Hill BMX): 13 Boys

  • Oliver Beames (Southern City BMX): 14 Boys
  • Ollie Hall (Southside BMX): 14 Boys
  • Oliver Hogan (Byford BMX): 14 Boys
  • Mica Moloney (Cairns BMX): 14 Boys, Cruiser 13–14
  • Ryder Schroder (Toowoomba BMX): 14 Boys
  • Carlo Vaccarella (Canberra BMX): 14 Boys

  • Hunter Boschen (Townsville BMX): 15 Boys, Cruiser 15–16
  • Lucas Carrall (Byford BMX): 15 Boys
  • Cameron Gatt (Geelong BMX): 15 Boys, Cruiser 15–16
  • Nate Maroske (Pine Rivers BMX): 15 Boys
  • Declan McGhee (Mandurah BMX): 15 Boys, Cruiser 15–16
  • Kasy Saliba (Hawkesbury Hornets BMX): 15 Boys, Cruiser 15–16

  • Aaron Donald (Hawkesbury Hornets BMX): 16 Boys
  • Cody Manganaro (Redlands BMX): 16 Boys
  • Hudson Mcleod (Mandurah BMX): 16 Boys
  • Ewan Miller (Wanneroo BMX): 16 Boys
  • Preston Murray (The Cove BMX): 16 Boys, Cruiser 15–16
  • Oliver Rivers (Centenary Plains BMX): 16 Boys
  • Bailey Seckold (Ashmore BMX): 16 Boys
  • Nico Vaccarella (Canberra BMX): 16 Boys

Men

  • Mitchell Burke (Redlands BMX): 17–24 Men
  • Joshua Cooke (Hills BMX): 17–24 Men, Cruiser 17–24
  • Tobias Kollmann (Nerang BMX): 17–24 Men

  • Jeremy Adams (Southside BMX): 25–29 Men
  • Matthew Blake (Bunbury BMX): 25–29 Men
  • Daniel Leahy (Macarthur BMX): 25–29 Men, Cruiser 25–29
  • Daniel Morris (Tamworth City BMX): 25–29 Men, Cruiser 25–29
  • Sean Morris (Launceston BMX): 25–29 Men

  • Brandan Bullows (BSX (Bicycle Supercross) Inc): 30–34 Men

  • Paul Adams (Hills BMX): Masters Men, Cruiser 35–39
  • Neil Brunjes (Cooloola BMX): Masters Men
  • Alexander Cameron (Launceston BMX): Masters Men, Cruiser 35–39
  • David Jackson (Ipswich and West Moreton BMX): Masters Men
  • Joel McLeod (Mandurah BMX): Masters Men
  • Jamie Truran (Wyndham Warriors BMX): Masters Men, Cruiser 35–39

  • Paul Drury (Pine Rivers BMX): Masters Men, Cruiser 40–44
  • Bradley Ensor (Logan City BMX): Masters Men

  • Adam Baker (Shepparton BMX): Cruiser 45–49
  • Clint Schuurs (Centenary Plains BMX): Cruiser 45–49
  • Ben Thomson (Knox BMX): Masters Men, Cruiser 45–49

  • Noel Adams (Happy Valley BMX): Cruiser 50+
  • Karl Mustchin (Wanneroo BMX): Cruiser 50+
  • Jason Theobald (Frankston BMX): Cruiser 50+
  • Annino Vaccarella (Canberra BMX): Cruiser 50+

Photos: Craig Dutton

AusBike Square Ad

Stay up to date

Our free newsletters provide the latest cycling news and events direct to your inbox

Subscribe Now!
AusBike ad
Major Partners
ShimanoSantiniARA Group