AusCycling Track Championships | Tasmania

LogoLogoTAS
27
Jan
2024
-
27
Jan
2024
Level
Discipline
Gender
Event Type

State Competition

AusCycling Track Championships | Tasmania

 

TASMANIAN STATE TRACK CHAMPIONSHIPS LAUNCESTON  SATURDAY 27TH JANUARY 2024
      
No.EVENTDISTANCE 28ELITE MEN SPRINT 1 v 4 and 2 v 3
    29JM19 SPRINT 1 v 4 and 2 v 3
1ELITE MEN INDIVIDUAL PURSUIT4000m 30JW19 SPRINT 1 v 4 and 2 v 3
2JM19 INDIVIDUAL PURSUIT3000m 31JM17 SPRINT 1 v 4 and 2 v 3
3JW19 INDIVIDUAL PURSUIT2000m 32JW17 SPRINT 2 v 3 (1 thru to next round)
4JM17 INDIVIDUAL PURSUIT2000m 33MMAS SPRINT 1 v 4 and 2 v 3
5JW17 INDIVIDUAL PURSUIT2000m 34MIXED MATCH SPRINTS
6JM15 INDIVIDUAL PURSUIT2000m 35ELITE MEN SPRINT MEDAL ROUND 1
7WMAS INDIVIDUAL PURSUIT2000m 36JM19 SPRINT MEDAL ROUND 1
8MMAS INDIVIDUAL PURSUIT2000m 37JW19 SPRINT MEDAL ROUND 1
9MMAS3 INDIVIDUAL PURSUIT3000m 38JM17 SPRINT MEDAL ROUND 1
    39JW17 SPRINT MEDAL ROUND 1
10ELITE MEN TIME TRIAL1000m 40MIXED MATCH SPRINTS
11JM19 TIME TRIAL1000m 41ELITE MEN SPRINT MEDAL ROUND 2
12JW19 TIME TRIAL500m 42JM19 SPRINT MEDAL ROUND 2
13JM17 TIME TRIAL500m 43JW19 SPRINT MEDAL ROUND 2
14JW17 TIME TRIAL500m 44JM17 SPRINT MEDAL ROUND 2
15JM15 TIME TRIAL500m 45JW17 SPRINT MEDAL ROUND 2
16WMAS1 TIME TRIAL500m 46MIXED MATCH SPRINTS
17MMAS7/8/9 TIME TRIAL500m 47ELITE MEN SPRINT MEDAL ROUND 3
18MMAS3 TIME TRIAL750m 48JM19 SPRINT MEDAL ROUND 3
    49JW19 SPRINT MEDAL ROUND 3
 LUNCH BREAK (ESTIMATED 12.30-1PM)  50JM17 SPRINT MEDAL ROUND 3
    51JW17 SPRINT MEDAL ROUND 3
19ELITE MEN SPRINT QUALIFYING  52MIXED MATCH SPRINTS
20ELITE WOMEN SPRINT QUALIFYING    
21JM19 SPRINT QUALIFYING  53ELITE MEN SCRATCH RACE 20 LAPS
22JW19 SPRINT QUALIFYING  54JM19 SCRATCH RACE 20 LAPS
23JM17 SPRINT QUALIFYING  55JW19 SCRATCH RACE 15 LAPS
24JW17 SPRINT QUALIFYING  56JM17 SCRATCH RACE 15 LAPS
25JM15 SPRINT QUALIFYING  57JW17 SCRATCH RACE 15 LAPS
26WMAS SPRINT QUALIFYING  58MAST/ELITEW/J15M SCRATCH 15 LAPS
27MMAS SPRINT QUALIFYING    
    59PRESENTATIONS
      
      
 Individial Pursuits will be a single ride only. Fastest 3 times get medals.
 Time Trial will be a single ride only. Fastest 3 times get medals.
 Mixed match sprints have been added as events for riders who have no other riders in their category.
 Final race, mixed scratch race for those riders who have no other riders in their category.
  
      
EVENTINDIVIDUAL PURSUIT PAIRINGS    
      
1ALASTAIR HASLAM v KALEB PATTERSON
 JACK HADLEY v OSCAR VARNEY
 DALTON STRETTON v SAMUEL McKEE
2CAMPBELL SKIRVING v CONNOR HOWARD
 JONAS SHELVERTON v NICHOLAS BROXAM
 ALEX EAVES v LACHLAN OLIVER
3AVARA DONOVAN v SOPHIE BROTHERTON
 AVA NAPIER v ROSIE JACKSON
4MITCHELL STRETTON v ANGUS GULLICK
 GUS CHALLIS v MAX WOODROOFE
5RUBY MCKEON    
 SYBILLE O'ROURKE v SUNNY MCKEON
6SID NATERA    
7EMILY WALKER    
8ROSS JENKINS v JULIAN CLAYTON
9BRENDAN SIMPSON-KITT    
      
 TIME TRIAL PAIRINGS/SEEDING    
      
10ALASTAIR HASLAM v KALEB PATTERSON
 JACK HADLEY v OSCAR VARNEY
 DALTON STRETTON v SAMUEL MCKEE
11CAMPBELL SKIRVING v CONNOR HOWARD
 LACHLAN OLIVER v NICHOLAS BROXAM
 ALEX EAVES v JONAS SHELVERTON
12SOPHIE BROTHERTON    
 AVARA DONOVAN    
 ROSIE JACKSON    
 AVA NAPIER    
13ANGUS GULLICK    
 MITCHELL STRETTON    
 MAX WOODROOFE    
 GUS CHALLIS    
14RUBY MCKEON    
 SUNNY MCKEON    
 SYBILLE O'ROURKE    
15SID NATERA    
16EMILY WALKER    
17JULIAN CLAYTON    
 ROSS JENKINS    
 IAN JAMIESON    
18BRENDAN SIMPSON-KITT    

Location

AusBike Square Ad

Stay up to date

Our free newsletters provide the latest cycling news and events direct to your inbox

Subscribe Now!
AusBike ad
Major Partners
SantiniShimanoGWMARA Group